Yeni KIA Sportage yeni tasarımı, ileri teknolojileri ve üstün donanımı ile yollara çıktı

Türkiye’de de en çok ilgi gören KIA modeli olan Sportage’ın yeni nesil versiyonu Yeni Sportage, sürücülere farklı deneyimler yaşatacak sayısız yenilik barındırıyor. Dördüncü nesil Yeni Sportage’ta ilk kez yeni bir “GT Line” seçeneği yer alıyor.

Sportif, enerjik ve cesur bir görünüme sahip olan Yeni KIA Sportage’ın en büyük tasarım değişikliği ön kısmında gerçekleşti. Önceki modelden farklı olarak, “kaplan-burun” radyatör ızgara ve ön farlar birbirinden ayrıldı. Farlar artık daha yüksekte, keskin detaylı kaputun dış kenarları boyunca geriye doğru uzanıyor. Alçak ve geniş bir radyatör ızgarası, Sportage’ın yüzünün alt tarafına daha fazla hacim kazandırdı. GT Line versiyonlarında yeni dış görünüm, yüksek güçlü cee’d GT modelindeki sis lambalarından esinlenerek tasarlanan “buz küpü” görünümlü LED sis lambaları ve alüminyum efektli mini kaydırma plakaları ile biraz daha geliştirildi.

Koşucunun kas yapısından esinlenildi

Yeni Sportage, bilenen profilini koruyor. Ancak 30 mm daha uzun dingil mesafesi ve 40 mm daha fazla toplam araç uzunluğu ile fark yaratıyor. Yeni Sportage’ın silueti, çatısının en yüksek noktasından itibaren otomobilin arkasına doğru inceliyor. KIA tasarımcıları bu çalışma için, harekete geçmeye hazırlanan bir koşucunun kas yapısından esinlendi.

Yeni Sportage’ın iç mekânı da tamamen yenilendi. Geniş ve sürücü odaklı bir kontrol paneline sahip bir kabin ortaya çıkarıldı. Yeni kabinde, yumuşak dokunuşlu kumaş ve deri kullanımı ile daha yüksek malzeme kalitesi sürücülere lüks bir ortam yaratıyor. Modern ve zarif özelliklere sahip olan iç mekân aynı zamanda üst düzey izolasyon ile dış gürültüyü en aza indiriyor.

İç ve dış boyutlar genişledi

Yeni Sportage, geniş iç ve dış boyutları sayesinde yolcular için daha fazla konfor sağlıyor. Aracın boyutlarındaki en önemli değişiklik, kabinde daha çok yer açmak için dingil açıklığının 30 mm büyütülerek 2.670 mm'ye çıkarılması oldu. Bütün araç, bir önceki modele göre 40 mm daha uzayarak 4.480 mm uzunluğuna çıktı. Ön uzantı 910 mm'ye genişlerken arka uzantı ise 900 mm'ye daraldı. Dördüncü nesil Yeni Sportage’ın kargo alanı 465 litreden 503 litreye genişledi. Bunun yanı sıra Yeni Sportage, kendi klasmanında bir ilk olarak yeni bir zemin altı kapağı ile ekstra depolama alanı sunuyor.

Yeni Sportage’ın güvenlik teknolojileri arasında; Otonom Acil Frenleme, Şeritten Ayrılma Uyarısı Sistemi, Şerit Takibi Destek Sistemi, Yüksek Aydınlatma Asistanı, Şerit Değiştirme Asistanı ve Arka Çapraz Trafik Uyarıcısı özellikleri yer alıyor.

Yeni kablosuz şarj sistemi

Yeni Sportage, C-SUV segmentinde bir ilki gerçekleştirerek araç içinde desteklenen mobil cihazlar için yeni bir kablosuz şarj sistemi sunuyor. Sportage aynı zamanda tüm yolcuların hareket halindeyken mobil cihazlarını şarj etmelerine olanak sağlamak için önde bir adet ve isteğe bağlı olarak arkada da bir adet USB şarj noktası sunuyor. Mevcut diğer yeni özellikler arasında; arka görüş park kamerası, akıllı bagaj kapağı, geceleri daha iyi görüş için dinamik bükme farlar bulunuyor. Anahtar kapı koluna 1.3-1.7 metre yaklaştığı zaman, iç mekân ve kapı kolu lambalarının yanmasını ve aynalarının açılmasını sağlayan akıllı “hoş geldiniz” sistemi araca konfor sağlıyor.

GT Line seçeneği ile yüksek performans ve yakıt ekonomisi

Yeni Sportage’ta bütün motorlar, Euro 6 emisyon standardıyla uyumlu olarak geliştirildi. Benzinli turbo direkt enjeksiyon özelliğine sahip yeni 1.6-litre T-GDI, sportif bir deneyim arayan müşterilere hitap ediyor. Yeni Sportage ilk defa GT Line özelliği ile daha hareketli bir sürüş performansını ve yüksek yakıt ekonomisini bir arada sunuyor.

Benzinli motor serisi, 1.6 litrelik GDI motor ve markanın en son 1.6 litrelik T-GDI güç ünitesinden oluşuyor. GDI motoru, 132 ps ve 160,8 Nm tork üreten, üçüncü nesil Sportage üzerinden doğrudan devam ettirildi. Aerodinamik verimliliği artırılan motor, düşük emisyon ve yakıt tüketimi vaat ediyor. Sadece Sportage GT Line modelinde bulunan 1.6-litre T-GDI motoru, daha çabuk hızlandırıcı tepki, daha fazla yakıt verimliliği ve motor torkuna kolay erişim için bir dizi iyileştirme sağlıyor.

KIA’nın son yıllarda Avrupa’da gösterdiği sürekli büyüme başarısının başrol oyuncularından biri olan, Avrupa satışlarının dörtte birinden fazlasını sağlayan amiral gemisi Sportage, yeni nesil versiyonu ile pazar liderleri arasındaki konumunu sağlamlaştırıyor.